Daniel Wallén

Daniel Wallén je bývalý mistr světa a jeden z nejlepších hráčů světa. Přesto se na prvním ročníku Helsinki Open stal prvním Švédem, který v play-off velkého turnaje prohrál s nešvédským hráčem – ve finále prohrál s Finem Kristianem Iso-Tryykärim. Tento rok přijel Wallén napravit toto selhání. Vyhrál již téměř vše, ale rád by ještě dosáhl na vítězství na všech velkých turnajích světové ligy – dnes bude mít šanci v Helsinkách. Wallén pochází ze Sundsvalu, což je město, které bylo zhruba před sto lety ekonomickým centrem celého Švédska. A to především díky vývozu dřeva, které odtud směřovalo do celého světa. Dnes odsud vyvážejí stolněhokejový talent. V roce 1888 shořelo téměř celé město při velkém požáru. O sto let později Wallén a Magnus Melander založili Sundsvalls Bordshockeyklubb – klub, který od roku 1991 pořádá sérii turnajů Sundsvallsspelen, což je jedna z nejstarších, stále fungujících sérií na celém světě. To tedy znamená, že Wallén hraje stolní hokej již téměř 20 let! Vzhledem k tomu, že Wallén dnes již téměř netrénuje, má čas skládat hokejové básně a sbírat konferenční stolky.

Jakým hráčem je Daniel Wallén?

Poté, co jsem neuspěl v Rize mi Bernie Kunzler z Kanady napsal mail s hlavičkou „Ty hraješ srdcem“. Ten mail jsem si uložil, protože mě jeho slova těší. Pokud Jakob Lindahl hraje jako ruský hokejista, pak já hraji jako Američan.

Jak jsi se dostal ke stolnímu hokeji?

Stalo se to v únoru 1988, kdy jsem se v supermarketu utkal s bývalým mistrem Švédska Lasse Henrikssonem. V té době to byl největší sportovec, jakého jsem kdy viděl. Kolektivní sporty jsou pouze o obchodech, kdežto stolního hokej je o všem ostatním.

Co je na stolním hokeji nejlepší?

Pokud se nepletu, tak stolní sporty jsou jediné individuální sporty, kde se dávají góly. Kdybych se narodil v jiné zemi, byl bych hráčem stolního fotbalu.

Největší stolněhokejový zážitek?

Blafák, kterým jsem porazil Jacoba Lindahla ve finále MS 2003.

A nejhorší?

Porážka ve finále MS v roce 1995 od Jacoba Lindahla.

Nejtěžší soupeř?

Nyní? Jacob Lindahl – způsob jakým mě porazil minulý leden před tím, než vyhrál turnaj v Las Vegas..

Tři nejoblíbenější akce?

Nemám oblíbené akce. Jednoduchý gól může být krásný, pokud je proveden přesně, rychle a ve správný moment.

Jak trénuješ?

Na podzim 1994 jsem trénoval s Jacobem Lindahlem a před vítězstvím na MS 2003 zas s Danielem Asplundem. V sezóně 96/97 jsem trénoval sám a nedostal jsem se do Finska na MS 1997, ale přesto jsem hodně zlepšil svojí hru. Nyní trénuji tak hodinu každý měsíc – po dvaceti letech hraní již člověk zná všechna tajemství této hry.

Jak jsi se připravoval na Helsinki Open?

Hrál jsem na Oslo Open a skončil jsem druhý a cítil jsem, že má touha po vítězství je zpět. V roce 2005 jsem totiž vedle MS vyhrál i švédské mistrovství a Moscow Cup – tedy tři nejcennější tituly – a bylo pro mě těžké hledat novou motivaci. Dlouho jsem byl ve světové top 10, ale nikdy jsem nebyl světová jednička - a to mě dostalo pod určitý tlak. Ale v Oslu jsem opět pocítil touhu po vítězství a chci proto vyhrát jak v Helsinkách, tak v Rize a v Praze, protože na tato vítězství jsem dosud nedosáhl.

Jak se připravuješ na velké turnaje?

Přemýšlím. A poslední dva roky sledují DVD. Stejně jako švédská legenda stolního tenisu Jan-Ove Waldner sleduji pouze zápasy, které jsem vyhrál.

Jak se člověk stane dobrým hráčem?

Musíš hrát proti těm nejlepším. Pokud neuspěješ v základní skupině, tak nehraj například skupinu C, ale jdi sledovat ty nejlepší hráče ve finálové skupině. A zamysli se, proč hrají jinak, než ty.

A jak se z dobrého hráče stane výborný hráč?

Touha po vítězství mi pomohla stát se mistrem světa. Rád jsem mezi nejlepšími. Pouze hraní stolního hokeje a psaní hokejových básní mi v tom může pomoci.

Jak velká je tvá touha po vítězství a jak snášíš porážky?

Porážky jsou ve sportu důležitější než vítězství. Kdybych neprohrál ve finále mistrovství světa, tak bych si vítězství o osm let později tolik neužil. Všichni velcí hrdinové jako třeba Rambo, nebo Karate Kid na začátku prohrají, aby se nakonec radovali z vítězství.

Jak jsou možná vylepšení stolního hokeje?

Peníze a Margolis. Pouze dobré turnaje přitáhnou mladé hráče. Švédsko vynalezlo současný stolní hokej, ale také jsme ho málem zabili. Poté, co se hokej rozšířil do celého světa, se vše změnilo. Náš sport by neměl přitahovat podivíny, ale nové talenty. Nebo alespoň talentované podivíny. Dále bych rozšířil play-off pro více hráčů, Na MS a na turnajích Světové ligy by mělo play-off hrát 32 hráčů. A pořadatelé by měli být schopni zajistit větší drama. I 25 let od prvního mistrovství Švédska je švédské play-off tak trochu chaos. Sledujte kulečník na Eurosportu a zkuste se z něj poučit.

Obdivuješ nějaké hráče?

Jacob Lindahl a Alexandra Belavina.

Nad kým nejraději vítězíš?

Finn Fries.

Jak bys porovnal švédský stolní hokej se zbytkem světa?

Na MS v Moskvě bude švédský tým složen z hráčů ve věku 30 a více let. Kdežto většině hráčů Finska, Ruska, České republiky a Lotyšska bude mezi 15 a 20 lety.

Máš nějaký zajímavý stolněhokejový příběh?

Jacob Lindal dokázal vstřelit dvanáct gólů v řadě proti Junioru Gelinasovi ve finále turnaje Hubbard Hall v roce 1998 hraném na hokejích Benej. To považuji za možná největší sportovní okamžik v dějinách sportu. Pouze dva Evropané se zapsali výrazně do dějin USA – Kolumbus a Jacob Lindahl.

Jeden z pořadatelů Helsinki Open, Ismo Aulaskari, je nazýván „Černá můra Daniela Walléna“. Proč?

Já ho nikdy neporazil. V Oslu jsem byl blízko vítězství, ale Ismo dostal díky odrazu od mantinelu šanci na blafák, kterým zvítězil. Ale dříve, či později ho porazím!

Máš nějaké ambice ve Světové lize?

Stát se jedním ze tří Švédů, kteří se ze Světové ligy nominují na MS.

Kdo vyhraje Helsinki Open 2006?

Každý sní o finále mezi Aleksey Zacharovem a Roni Nuttunenem. Ale já, Stefan Edwall a Thomas Petersson se jim to pokusíme znepříjemnit.

A kdo vyhraje mistrovství světa?

Pokud dostane Jacob Lindahl divokou kartu, pak se moskevské MS stane nejlepším turnajem historie. Velkolepým finále se pak může stát série Jacoba Lindahla proti Hansovi, Alekseyovi, Ronimu, nebo proti mně.

Máš plány do budoucna?

Za osm let se dostanu do veteránské kategorie. Což mě nikdy nenapadlo, když jsem se ve svých 13 letech zúčastnil prvního mistrovství Švédska.

Chceš něco vzkázat účastníkům turnaje?

Užijte si to.


Zdroj: Helsinki Open magazine