Michal Hvižď dobyl Moskvu

V sobotu 18. března se v Moskvě uskutečnil jeden z největších turnajů v historii stolního hokeje. Turnaje se zúčastnilo 196 hráčů mezi kterými bylo i šest Čechů - Michal Hvižď, Stanislav Kraus, Vladimír Kraus, Jakub Sládek, Miloš Ševr a David Šmíd. Výsledky - zatím nekompletní.

Turnaj se odehrál ve sportovním centru Moskvitch, na jehož vzhledu a vnitřním uspořádání se výrazně podepsala doba, ve které byla budova postavena. Již dopoledne se ukázalo, že pro pořadatele je takto velký turnaj možná až příliš velkým soustem. Turnaj nabral oproti původnímu plánu velké zpoždění již před svým zahájením, různými přestávkami a prodlevami se nakonec nabral zhruba pěti hodinový skluz.

Všichni účastníci turnaje bylo rozlosováni do osmi základních skupin (po 24, respektive 25 hráčích), ze kterých nejlepší šestice postupovala do semifinálové fáze turnaje. Postup se podařil všem šesti Čechům.


Poháry pro trojici nejlepších.


Po základních skupinách následovaly čtyři semifinálové skupiny. V každé skupině bylo dvanáct hráčů a nejlepší šestice postupovala do finálové skupiny. Hned čtveřice Čechů (Michal, Standa, Vláďa a David) se setkala ve skupině číslo 3. Postoupit do finálové skupiny dokázal jen Michal a Standa. Vláďa skončil na sedmém - tedy prvním nepostupovém místě. Kuba a Miloš se o postup poprali ve skupině číslo 2, ani jeden však nakonec neslavil úspěch. Čtveřice Čechů tedy o konečné umístění bojovala ve skupině B. Konečné pořadí dosud není známo, ale nejlépe se vedlo Kubovi, který do poslední chvíle bojoval o prvenství v této skupině.

Ve finálové skupině se dvacet čtyři nejúspěšnějších hráčů utkalo o šestnáct míst v play-off. Finálová skupina byla náročná nejen kvůli vysoké kvalitě všech účastníků, ale i kvůli únavě - pomalu se blížila půlnoc a hráči se v průběhu skupiny dostali přes padesát zápasů... Do play-off se nakonec nedostal například Pontus Eriksson nebo Dmitriy Petrov. Oba Češi se do play-off protlačili - Standa z desátého a Michal ze čtrnáctého místa.


Sál připravený pro play-off.Český fanouškovský kotel.


Standa v play-off narazil na Stefana Edwalla, který dokázal přesvědčivě vyhrát bez ztráty zápasu. Michalovi turnajový pavouk přisoudil možná největšího favorita celého turnaje - vítěze letošního mistrovství Švédska, domácí hvězdu Alexeye Zaharova. Michal se v sérii ujal vedení 2-0 na zápasy a bylo vidět, že se v průběhu turnaje dostal do formy, ve které může uspět i proti takovému hráči, jakým je Alexey. Ale po dvou porážkách série začala znovu od stavu 2-2. Michal dokázal vyhrát prodloužení pátého zápasu, ale v šestém zápasu mu soupeř porážku v prodloužení vrátil. Rozhodnout tedy musel až sedmý zápas, který Michal skvěle zvládnul a po vítězství 4:1 postoupil mezi osm nejlepších.


Standa Kraus vs. Stefan Edwall.


Ve čtvrtfinále se Alexeye pokusil pomstít jeho mladší bratr Ivan. Michal ale zvládl hned první zápas - radoval se z výhry v prodloužení. Ivan pak dokázal vyhrát tři zápasy v řadě a Michal se tak ocitl na pokraji vyřazení. V pátém a šestém zápasu navíc ještě v poslední minutě prohrával, ale vždy skvěle zvládl zápasovou koncovku a dokázal tak vyrovnat stav série. Rozhodující sedmý zápas zvládl s přehledem mistra a výsledkem 7:2 vyprovodil z play-off i druhého z ambiciózních bratrů Zaharovů.


Ivan Zaharov vs. Michal Hvižď.


V ostatních čtvrtfinálových sériích vyřadil úřadujícího mistra světa Daniela Walléna jeho krajan Peter Ostlund, Yanis Galuzo postoupil přes Edgarse Caicse a Stefan Edwall utnul ambice finalisty posledního mistrovství světa Roniho Nuttunena.


Peter Ostlund poráží Daniela Wallena.


Michalovo semifinálovým soupeřem se stal právě Stefan Edwall, který v tomto roce dokázal postoupit do finále švédského mistrovství a vyhrál předchozí turnaj světové ligy - Oslo Open. V prvním zápasu této série dokázal Stefan potvrdit postavení favorita. Jenže pak začal Michal doslova čarovat a vyhrál tři utkání v řadě. Následně sice zaváhal v pátém utkání, ale v šestém zápasu rozhodl o svém postupu do finále!

Ve druhém semifinále ukončil Yanis Galuzo švédské naděje na odvetu ruského vítězství na mistrovství Švédska a přesvědčivě porazil Petera Ostlunda 4-0.

Celý turnaj tak dospěl k velmi překvapivému finále. Podle světového žebříčku se turnaje zúčastnilo devět hráčů z nejlepší světové patnáctky a přesto se spolu utkali Michal Hvižď (dle žebříčku 18.) a Yanis Galuzo (17.). První zápas všechny přihlížející doslova šokoval. Michal v něm totiž vyhrál 9:6, což je skóre, které se možná čekalo jako součet branek ve čtyřech finálových zápasech. Galuzo v semifinále dovolil Ostlundovi pouhých pět gólů a hned v prvním finálovém zápasu jich dostal od Michala téměř dvakrát tolik! Ve dvou dalších zápasech již nepadlo tolik gólů, ale z našeho pohledu jich stále dost padalo do té správné branky. Michal se dostal do vedení 3-0 a byl tak blízko doslova šokujícího turnajového vítězství. Yanis dokázal ve čtvrtém zápasu celou sérii zdramatizovat, ale Michal v pátém utkání přesvědčivým vítězstvím ukončil celý turnaj a nesmazatelně se tak zapsal do historie!


Finálová série.Michal ihned po svém vítězství.Michal dává rozhovor ruské televizi - otázky kladeny v ruštině, tlumočník překládal do angličtiny, Vláďa pro Michala do češtiny a pak zase zpátky :-)


Venku pomalu svítalo (bylo po čtvrté hodině ráno místního času) a Michal nad hlavu pozdvihl pohár pro celkového vítěze. Na bronzovém stupínku finalisty nakonec doplnil Stefan Edwall, který vyhrál sérii o třetí místo.


Stupně vítězů. Gratulujeme Michalovi Hviždovi k pravděpodobně historicky největšímu individuálnímu úspěchu českého hráče!


Copyright 2006 Kraus bros.
www.stolnihokej.cz