Štěnovice u Plzně, 12. března 2005

Plzeňského turnaje zúčastnilo 53 hráčů. Zvítězil Miroslav Hubáček ml. před Leošem Hvižděm a Michalem Hvižděm. Výsledky.


Štěnovický Jan Klokan se zeširoka rozkročil a ve svém návratu na Český pohár uspěl - podařilo se mu postoupit do finálové skupiny A.Copak se asi honí v hlavách hráčů stolního hokeje při zápasech? Myšlenky nebo puky?


Ve výsledcích můžete zjistit, že turnaje nepřinesl až do začátku play-off zásadní překvapení. Jenže play-off přineslo hned několik těžko uvěřitelných výsledků. Zkusme si proto projít postupně všechny zápasy play-off skupiny A.


Jan Suchý s přehledem vyhrál skupinu A, když v ní prohrál jediný zápas. V play-off tedy narazil na papírově nejslabšího soupeře, kterým se stal ze 16. místa postupující David Cibulka. Honza dokázal vyhrát první zápas a také prodloužení druhého zápasu. Jenže v dalším prodloužení již zvítězil David a stejně tak i v dalších 2 zápasech, byť vždy o jediný gól. Honza tedy senzačně opustil play-off již v prvním kole a jen nechápavě kroutil hlavou. Ve skupině A si splnil svůj cíl, ale hned po prvním kole play-off se mohl vydat přes zasněžená pole směrem k Plzni.


Druhý ve finálové skupině skončil Leoš Hvižď. V osmifinále na něj čekal František Suchý. Leoš dokázal postoupit 3:0 na zápasy, když výsledky zápasů byly vyrovnané - dvě vítězství o jediný gól.


Třetí v áčku byl Leošovo bratr Michal Hvižď. I on si dokázal se svým osmifinálovým soupeřem poradit. Nad Petrem Tmějem zvítězil také 3:0 na zápasy, když opět 2 zápasy vyhrál o jediný gól.


Další v pořadí, Lukáš Turoň, hrál v prvním kole s Jakubem Sládkem. Lukáš byl velkým favoritem a dokázal také vyhrát první zápas 6:0. Pak na něj ale padla "štěnovická deka" a Jakub vyhrál 3 následující zápasy, 2 poslední dokonce bez inkasovaného gólu.


Pátým ve skupině A, navíc se ztrátou pouhých 2 bodů na druhého v pořadí, byl Pavel Plešák, obhájce prvenství z minulého turnaje v Brně. V osmifinále mu byl soupeřem Miroslav Hubáček ml. Pavel je vyhlášeným útočníkem a Mirka měl dle papírových předpokladů rozstřílet. Jenže už v prvním zápase tomu bylo přesně naopak díky výsledku 8:1 pro Mirka. Druhý zápas sice vyhrál Pavel, ale následující dva Mirek, poslední výsledkem 8:4. Pavel tedy mohl následovat Honzu Suchého na výlet do štěnovických polí směrem na Plzeň. Situaci bral s nadhledem a s ohledem na další výsledky osmifinálových dvojic vyhlásil Štěnovice za místo "soumraku bohů".


Šestým v áčku a jak se ukázalo čtvrtým z favoritů na řadě, kteří opustí play-off, byl Stanislav Kraus. Jeho osudem se stal Pavel Chaluš, dlouholetý reprezentant, jemuž ale MS v Rize unikne. První zápas skončil přestřelkou 7:5 ve prospěch Standy, nicméně další zápasy již vyhrál Pavel vždy o jediný gól. Standa se tedy bude muset ještě hodně snažit, aby udržel pozici zajišťující nominaci na MS v Rize.


Sedmým ve skupině, resp. pátým překvapením v pořadí byl ve štěnovickém soumraku Honza Dryák. Soupeřem mu byl Petr Turoň. Honza nenechal další favority turnaje ve štychu a turnaj opustil v prodloužení rozhodujícího pátého zápasu. Postup si vybojoval Petr a stal se tak dalším příjemným překvapením turnaje.


Poslední souboj prvního kola patřil dvojici David Šmíd a Vladimír Studnička. Rozhodlo mimo jiné to, že David se ve skupině A umístil mezi prvními osmi a nebyl z rodu Hvižďů. Výhrou 3:1 na zápasy postoupil do čtvrtfinále Vláďa.


Nezasvěcenému čtenáři těchto stránek nepřipadá možná výše popsané jako nějaká významná situace. Jenže výsledky osmifinále se velmi výrazně odlišují od "zvyklostí" na turnajích Českého poháru ve Stiga hokeji. To, že do čtvrtfinále postoupili pouze 2 hráči z první osmičky, a to, že ve čtvrtfinále byli pouze 2 hráči z aktuální osmičlenné nominační tabulky pro MS v Rize, je situace naprosto výjimečná. Turnaj se tak zřejmě zapsal do historie jako nejvíce překvapivý turnaj v dějinách českého Stiga hokeje. "Soumrak bohů" proto budiž vhodným označením pro štěnovickou sobotu.

Zároveň patří velká gratulace a uznání všem, kteří starobohy vyprovodili z osmifinále. Stále jasněji se ukazuje, že špička českého stolního hokeje již není záležitostí pouze několika málo jednotlivců.Zatímco staří bohové soumračili, přicházel úsvit nových model. Na snímku je zachycena porada v novém Olympu plném příbramských mladíků. Naše nové zdobí příslušnost k jednomu klubu (THC Stiga-Game Příbram), mládí a ve Štěnovicích také postup do čtvrtfinále.Novobozi s úsměvem na tvářích. Zleva: Leoš Hvižď, Jakub Sládek, Miroslav Hubáček, Michal Hvižď. Komu bude na Olympu patřit jaké ministerstvo? Kdo bude bohem války, kdo bohem vítězství?Finále svedlo dohromady Mirka Hubáčka a Leoše Hviždě. Mirek vyhrál první dva zápasy, ale pak se možná zalekl, že je tak blízko celkovému vítězství, a další dva zápasy prohrál vždy o 6 gólů. Rozhodnout tedy musel poslední možný zápas. Mirek vyhrál 3:2 a stal se teprve 16. hráčem, který kdy dokázal vyhrát turnaj Českého poháru (soutěž se koná od roku 1991).Ani společné bratrské úsilí na Mirka nestačilo.Mirek přijímá první gratulace.Otec a syn. Zdalipak Mirek st. tušil, když přiváděl svého syna k hokeji, že z něj bude mít božského následníka?Zeus jr. se právě ujal moci.Příbramští novobozi obsadili ve Štěnovicích první 3 místa.


 

Copyright 2005 Vladimír Kraus
www.trefik.cz/stiga, telefon: 605 821 144