Czech Open - Plzeň, 1. května 2004

Výsledky

1. května 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie. V ten samý den vstoupilo do České republiky několik nejlepších stolních hokejistů ze Švédska, Ruska, Finska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Itálie, Švýcarska a Slovinska. V Plzni totiž proběhlo finále Evropské ligy 2003/2004 - turnaj Czech Open 2004. Zúčastnilo se jej 126 hráčů z 10ti států. Šlo tedy o největší turnaj, jaký kdy na území České republiky proběhl!



Před turnajem

Páteční odpoledne a večer patřil přípravě hokejů a sálu. Zatímco se za okny pálily čarodějnice, v prostorách Střediska volného času dětí a mládeže v Plzni probíhaly horečné přípravy na vrchol letošní sezóny Stiga hokeje. Z každého kouta rozsáhlé budovy bylo nutné snést po schodech každý stůl a připravit na něj hokej. Na snímku vidíte 60 připravených hokejů. Hrálo se celkem na 54 Stiga hokejích, což je největší počet, jaký byl kdy na českém turnaji použit.


Pomocných rukou se našlo velké množství (znovu všem mnohokrát děkuji!), a tak jsme přípravy zvládli bez problémů a v rozumném čase. Uznání vzbudil Frantovo nový systém přípravy nožiček pro upevnění hokejů. Na fotce můžete vidět nový biologický druh - stonožku plastovou.




Na všechny hokeji byl instalován vynález Zbyňka Pilaře: šuplák! Také dle ohlasů zahraničních hráčů jde o opravdu šikovnou věcičku, která zpříjemňuje hru. Po turnaji se šuplák dostal do dalších zemí světa - jeho výhod budou využívat také na Slovensku, v Maďarsku a ve Švédsku. Inu, zlaté české ručičky jdou do světa.


Své místo také dostaly ceny a poháry pro vítěze. Děkujeme našim sponzorům a partnerům: firmám Stiga, Radost Ondřejíček, Sympakt, městu Plzni a radiu Šumava!




Sobotní ráno přineslo krásné počasí (první evropskounijní!) a nad hokeji svítalo ...


Turnaj začíná

Při registraci účastníků si každý hráč vylosoval číslo, podle něhož byl nasazen do základní skupiny. Světovou legendu Hanse Östermana přivedl los do stejné skupiny spolu s českou legendou Pavlem Plešákem.




Po registraci všech hráčů dostal každý lístek se seznamem svých zápasů. Panovala dobrá nálada, nejen proto, že skupiny byly barevně odlišeny a někteří hráči viděli své šance velmi růžově.


Z italského týmu vyzařovala jako obvykla silná energie plná nadšení z velkého turnaje. Děkujeme za to, že jste přijeli!


Bratrská dvojice ze Slovenska domlouvala taktické zásady pro společný postup na turnaji.


Také rakouský tým byl plný pohody. Děkujeme všem zahraničním hráčům, kteří vážili cestu do Plzně! Věříme, že se vám u nás líbilo.


Organizace turnaje proběhla bez problémů. Všechny dotazy byly zodpovězeny, všechny nejasnosti vyjasněny.


Veliké poděkování patří všem pomocníkům, kteří se podíleli na úspěšném zvládnutí turnaje. Za hladký průběh soboty vděčíme nejvíce Petře, Petrovi a Hance, nejen kvůli perfektnímu servisu při počítání výsledků.


Začátek turnaje se rychle blížil a účasníci turnaji si zkoušeli, v jaké dnes budou formě ...


... také naši malí plastoví přátelé si zkoušeli, v jaké dnes budou formě.


A nadešel čas zahájit turnaj. Vedení České Asociace Stiga Game (Vladimír Kraus a Vladimír Studnička) účastníky uvítalo, vysvětlilo jim systém turnaje a popřálo všem hodně štěstí.


Hráči poslouchali a přemýšleli, co jim první máj asi přinese.


Odstartováno

Základní skupiny rozhodovaly o tom, kdo postoupí do finále a bude se moct utkat o vítězství na Czech Open 2004. Mezi největší favority patřil šestnáctiletý Alexej Zacharov (Rusko).


Také nejlepší český hráč Jan Suchý měl vysoké ambice.


Své ambice měli samozřejmě všichni účastníci turnaje.




První buly vhozeno!







Hrát stolní hokej je tak jednoduché - stačí zatáhnout za táhlo a vstřelit gól!







Daniel Létay (Maďarsko) se svojí židlí. Musím s politováním konstatovat, že zatím nevyšel pokus přinutit všechny české hráče, aby u hokeje seděli. I nadále však budu propagovat myšlenku příjemného posezení u hokeje ...




Srovnej Danielovu židli se židlí Vládi Krause a najdi 5 rozdílů.




Jan Dryák prošel základní skupinou s jednou remízou a jednou porážkou.




Na turnaji se v jediný den odehrálo 2 873 zápasů!

















John Wreland (Švédsko) příjemně překvapil, když s přehledem postoupil do skupiny A. Po výsledku 6:5 se jeho obětí stal i Pavel Plešák, pro něhož tak tentokrát zbyla jen skupina B.















Co se děje na stole při zápase víte. Víte ale, co se v té době děje POD stolem?







Všichni brankáři jsou zpevněni, aby se jim nelámaly hokejky. Jedná se o další český zlepšovák. Chirurgickou operaci provedl u všech gólmanů Franta Suchý.











Go bez hranic ... Tento turnaj byl opravdu bez hranic. A zápas s jedním z nejlepších Švédů Rickardem Sjöstedtem byl pro Petra Tměje určitě zážitkem.







Na této fotografii jsou zachyceni oba švýcarští mladí hráči Hasler a Schott.











Copak se asi v tomto případě děje na stole?


Bratři v triku aneb los svedl do jedné základní skupiny tři hráče klubu Žabka Praha.



Všechno perfektně vycházelo. A Hanka to hravě zvládla jednou rukou.




Zbyněk Pilař se zdá být posmutnělý. Postup do skupiny A mu tentokrát unikl. Nebo jen kontroluje svůj šuplák.


Kam asi půjde tenhle blafák - doleva nebo doprava ???


Nahoru !!!


Hráči právě zjišťují, jaké dvojice budou hrát spolu v play-off.


Alexandr Kukuškin (Rusko) podlehl Honzovi Dryákovi 2:4 na zápasy (3:4P, 3:2P, 2:3, 2:6, 4:2, 0:5). V pozadí vyřadil Michail Martinov (Rusko) Markuse Laaksa (Finsko) 4:0 na zápasy (4:2, 6:2, 5:0, 4:1) - to bylo určitě překvapení. Také proto, že Laakso skončil ve skupině A na čtvrtém místě a Martinov až na třináctém.


Dmitrij Petrov (Rusko) porazil Pettera Bengtssona 4:1 na zápasy a ukázal, že patří mezi světovou elitu.




Hans Österman (Švédsko) porazil českou naději Lukáše Turoně 4:0 na zápasy. Výsledky zápasů byly vyrovnané: 4:3, 5:3, 3:2, 3:2.


Také Lukášův otec Petr odešel z osmifinálového souboje poražen. Podlehl Ivanu Zacharovovi (Rusko) 0:4 na zápasy. Petr Turoň se i přesto stal zřejmě největším českým překvapením turnaje, když se stal na celkově 12. místě čtvrtým nejlepším Čechem na Czech Open.




Nad vším dohlíželo Petrovo pozorné oko.


Pavel Plešák získal alespoň pohár pro vítěze skupiny B. Mnoho radosti z toho ale neměl.




Zdeněk Matoušek ml. získal pohár pro vítěze skupiny C a užíval si ho o poznání veseleji.




Také Bálint Nagy (Maďarsko) měl z poháru pro vítěze skupiny D radost.


Pěkného úspěchu dosáhl Daniel Policar. Na svém prvním turnaji získal pohár. Zvítězil totiž ve skupině E.


Spokojen byl i Emil Galoci (Slovensko). Do Plzně vážil cestu až z Košic. Děkujeme.


Petter Bengtsson (Švédsko) přijel z ještě větší dálky. Cena za třinácté místo - CD hudební skupiny Chinaski - ho viditelně potěšila. Kdoví, možná mu právě toto CD chybělo v jeho sbírce nahrávek téhle populární české kapely.


Nejdramatičtější čtvrtfinálová série proběhla mezi Alexejem Zacharovem a Standou Krausem. Standa porazil v osmifinále nejlepší českého hráče Honzu Suchého 4:2 na zápasy a čekal ho nelehký úkol porazit v dalším kole vítěze skupiny A. Bojoval statečně, vítězství byl opravdu blízko. Za stavu 3:1 zápasy vedl i v pátém zápase, ale Zacharov dokázal na konci srovnat. Pak pro sebe rozhodl i prodloužení. Nakonec vyhrál i dva další zápasy a z postupu do semifinále se radoval on. Pro české barvy tak turnaj skončil už ve čtvrtfinále. Nejlepším domácím hráčem se stal Honza Dryák na sedmém místě, Standa Kraus získal osmé a Honza Suchý desáté místo.








Čtvrtfinále Dryák - Österman. Nejlepší Čech na turnaji proti nejlepšímu Švédovi. Souboj skončil dle očekávání a Hans mohl slavit vítězství v EuroLeague.


Semifinále se stalo švédskou a ruskou záležitostí. Ze soubojů Österman vs. Sjöstedt a Alexej Zacharov vs. Martinov vzešlo finále Hans Österman vs. Alexej Zacharov. Tedy hvězdný zápas dvojnásobného mistra světa proti juniorskému mistru světa. Hans dokázal, že je prvním hráčem světového žebříčku naprosto právem a zvítězil 4:0 na zápasy.




Hlavní pořadatelé turnaje Vladimír a Stanislav Krausové předávají cenu nejlepšímu českému hráči na Czech Open 2004. Stal se jím Honza Dryák na celkovém sedmém místě.


Hans Österman přebírá ceny za vítězství na turnaji Czech Open 2004.




Hans Österman se vítězstvím na Czech Open zároveň stal celkovým vítězem prvního ročníku EuroLeague a na snímku drží pohár pro vítěze této mezinárodní soutěže.


Czech Open 2004 byl zároveň turnajem Českého poháru. Proto bude jméno Hanse Östermana doplněno na pohár, který je s touto soutěží svázán.




Vítězná trojice Czech Open: Rickard Sjöstedt, Hans Österman, Alexej Zacharov. Gratulujeme!




Plzeňské vydání Mladé fronty Dnes z 5. května:




Za fotky děkuji také Mirkovi Hubáčkovi.

Copyright 2004 Vladimír Kraus
www.trefik.cz/stiga, telefon: 605 821 144